Rana Fahoum YMCA

רנא פאהום, מנכ״לית

רנא, ילידת נובמבר 1973, גדלה בנצרת והגיעה לירושלים לאחר שסיימה את לימודי התיכון בגיל 16. הגעתה לעיר, היתה נקודת מפנה בחייה שסמלה את יציאתה לדרך חדשה של לימודים, הקמת משפחה ובניית קריירה עשירה בתחום החינוך, אליו היא מקדישה את חייה כבר למעלה משני עשורים. רנא מתגוררת בשכונת סהל שועפאט, עם בן זוגה רמי וילדיה אמיר, סרי וג׳וד. בבית של המשפחה תשמעו ארבע שפות: עברית, עברית, אנגלית ואפילו צרפתית שמדוברת בעיקר על ידי הילדים שלומדים בבית הספר הצרפתי, משם רכשו את השפה.

כשהגיעה לירושלים, החלה רנא ללמוד באוניברסיטה העברית תואר ראשון ביחסים בין לאומיים ובלשנות אנגלית. אלו היו לימודים שנמשכו לתואר שני , במהלכן שימשה גם כמתרגלת. כעשור לאחר סיום התיכון, שנת 1998 תהיה אחת מהשנים המשמעותיות בחייה של רנא. בגיל 24 בלבד, היא תמצא את עצמה מקימה ומנהלת בית ספר על יסודי בשכונת אבו טור שיהפוך ב – 14 שנים הבאות לפרויקט חייה. היא תגדל בו דורות של תלמידים והמוסד כולו יהיה לה כבית שני. תוך כדי, היא תשלים לימודי תואר שני במדעי המדינה למנהיגות ציבורית ופוליטית באוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2012, פורשת רנא מניהול בית ספר שהקימה. את ההחלטה לעזוב את מפעל חייה היא מנמקת בכך שהגיע הרגע בו הבינה שתרמה את כל מה שהיתה יכולה לתרום למוסד והשאירה את חותמה. ״ברגע שהמקום הופך להיות מזוהה איתך, זה סימן שצריך לפרוש בשיא ובתוך כך לאפשר לדרג הביניים להמשיך להתקדם ולפרוח. צריך לדעת גם מתי לפנות את מקומך״, היא מספרת. עם עזיבתה את תפקיד הניהול, היא החלה ללמוד בבית הספר מנדל למנהיגות חינוכית. 

בשנת 2014, עשור וחצי לאחר שהקימה בית ספר בעצמה – סוגרת רנא מעגל וממונת להיות מפקחת כוללת במשרד החינוך, שאחראית על בתי הספר היסודיים במזרח העיר. במהלך עבודתה כמפקחת, רנא למדה בתוכנית ״אדוות״ המשותפת למשרד החינוך וארגון מעוז, אשר נועדה לגבש את העתודה הניהולית הבכירה והמובילה במערכת החינוך.

במקביל, באותן שנים, נוצר הקשר הראשוני של רנא עם ימקא, שעה שילדיה למדו שחיה בבריכה המיתולוגית. זה היה המגע הראשון שלה עם המקום, ןמאוחר יותר גויסה לוועד המנהל, על ידי דורותי הרמן. ״התאהבתי במקום״, מספרת רנא. ״אם אתה מכיר את ימקא אתה מתאהב בה, אני לא מכירה מישהו שלא חווה את הרגש הזה. מעבר למבנה ההיסטורי שמדבר לכולנו, כל אחד מוצא פה את ההסטוריה האישית שלו, וזה היופי של המקום הזה״.

בתחילת שנת 2018, עת הוטלה המשימה על הוועד המנהל לחפש מנכ״ל חדש לארגון, החלו להגיע לרנא פניות שתגיש מועמדות. כאשר החלה לשקול את הרעיון ברצינות הבינה כי מדובר בהזדמנות לפתוח פרק חדש בחייה שיאפשר לה להמשיך ולהגשים את החזון שלה בתחום החינוך וחיי הקהילה.

עבור רנא, התפקיד החדש בימקא הוא המשך טבעי למפעל חייה. ״אני קורנת מאושר מרוב שזה מלהיב, יש כל כך הרבה מה לעשות פה. אני רואה בימקא מרכז שיפיץ את הבשורה של קבלה והכלה, מקום שיכול לשמר את הייחודיות של האנשים שבו ובאותו זמן לבוא במגע והכירות עם אנשים אחרים בדרכים של חינוך לשלום ואחווה. זה המסר שצריך לצאת מימקא״ היא מספרת. ״ימקא צריכה להיות מקום מרכזי בירושלים, ובאותו זמן, כשמה – בינלאומית, להיות גם מרכז עולמי אשר מפיץ את החזון של שלום ואחווה״.

בפברואר 2019 יצאה רנא לדרך חדשה ומונתה למנכ״לית ימקא הבינלאומית ירושלים.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו