לוגו - איפטר

27 במאי - 10 ביוני, 2018

אנחנו שמחים להזמין אתכם ל״איפטר ירושלמי״! פסטיבל בין דתי שחוגג את חודש רמאדן ומפגיש אנשים מכל העמים לארוחת האיפטר (שבירת צום הרמאדן) במזרח ומערב ירושלים: אירוח וארוחות משותפות, ריקודים סוּפים ומופעי רמאדן, סיורי "איפטר מבפנים" ועוד!

במהלך חודש הרמאדן, יתקיים לראשונה פסטיבל "איפטר ירושלמי" למשפחות ירושלמיות במזרח ומערב העיר כאחד. בכל אחד מימי הפסטיבל, קהילות, ארגונים ומשפחות מרחבי העיר, יפתחו את שעריהן לאורחים מבחוץ, לסיורים, טעימות של תרבות, קולינריה, ריקודים ועוד. הפסטיבל נועד לחשוף לציבור הרחב את חודש הרמאדן על משמעויותיו השונות, תוך הכרת סממניו וערכיו, בדרך של הנאה, היכרות ולמידה.

הרגעים שלאחר השקיעה במהלך חודש הרמאדן הם בעלי מאפיינים משפחתיים וקהילתיים. הם נחגגים באווירה של קדושה, אחווה ושמחה, וכן באירועי תרבות שונים עד שעות הלילה המאוחרות. איפטר ירושלמי, הוא שיתוף פעולה בין ימקא הבינלאומית ירושלים, עמותת כולנא ירושלים, קהילה ארצישראלית בירושלים, תג מאיר, חגים מבפנים ו- Kids4Peace בתמיכה של הקרן לירושלים וקרן ליכטאג.

ימקא הבינלאומית ירושלים
www.ymca.org.il


עמוד הפייסבוק הרשמי
Jerusalem International YMCA

פירוט האירועים

פותחים שולחן בימקא

תאריך: 3.6.2018
שעה: 17:30-21:00
מקום: ימקא הבינלאומית ירושלים

אנחנו מזמינים אתכם לחגיגה ענקית של קולינריה וריקודים עם ימקא הבינלאומית ירושלים, קהילת ציון בירושלים ותג מאיר! דוכני אוכל אותנטי של נשים ממזרח העיר (עלות ארוחה: 85 ₪), פעילויות לילדים, הכירות עם מנהגי חג הרמאדן, מעגלי שיח וגם… מופע מוזיקלי ״אהלן רמדאן״ שמזמין את כולם להשתחרר, לגלות, לרקוד ולהתחבר, בערב קסום של צלילים. המופע יכלול שירים קלאסיים המקבלים החודש המבורך אצל המוסלמים יחד עם סממני החג, פנסי רמדאן, הצפייה בירח והלבוש המסורתי, לצד שירי הלל ושבח לאלוהים ולנביא מוחמד, אלמסחראתי.

לצד החגיגה, תפתח את שעריה חנות היד השניה של קהיל ציון בירושלים- בוטיק ירושלמי נדיב! חנות בגדים וכלי בית יד שניה, כולם מזומנים לקנות במחיר סמלי, למסור בגדים או פשוט להגיד שלום. כל ההכנסות חודש לקניית אוכל לנזקקים.

תוכני האירוע:

17:30-21:00 – חוגגים רמדאן יחדיו עם ימקא הבינלאומית ירושלים, קהילת ציון בירושלים ותג מאיר בארוחה חגיגת- ארוחת איפטר אותנטית ממזרח העיר!

מה בתפריט:

  • 17:30 פעילות לילדים, היכרות עם מנהגי חג הרמדאן בהובלת מחלקת הילדים והנוער של ימקא!
  • 18:30 מופע אהלן רמדאן עוד,חליל ,דרבוקה ,טאר ומזהר  וקלידים
  • 20:00 איפטר –  פותחים שולחן

כרטיסים באתר www.goshow.co.il או בטלפון 6119*

כרטיס מבוגר 85 ₪ , ילדים- ללא עלות מוגבל ל3 ילדים. כל ילד נוסף (מהרביעי ומעלה) בעלות של 20 ₪

Kids4Peace ארוחת איפטר קהילתית

Kids4Peace ארוחת איפטר קהילתית
תאריך: 31.5.2.2018
שעה: 17:30-20:30
מקום: שכונת בית צפאפא

קהל מוזמן לארוחת האיפטר השנתית של ארגון Kids4Peace,  במהלכה יתקיימו מגוון פעילויות: יצירת פנסי רמאדן לילדים, למידת טקסטים בין-דתיים, חלוקת תמרים ומים לשבירת הצום וארוחת איפטר, בה כל משפחה מביאה מנות אוכל מסורתיות וחולקים בהן במשותף. הארוחה השנה תהיה בסגנון 'פוטלוק' – כל משפחה תתבקש להביא מנת אוכל מכל סוג שהוא העיקר שתספיק ל-10-5 אנשים.

בארוחה השנה, נקיים גם פרויקט קהילתי של עזרה לזולת – אנו מבקשים שבנוסף לאוכל, תביאו אתכם תרומות יד שנייה – בגדים, משחקים, ציוד לביה"ס וכדומה. אנו נעביר את הדברים למשפחות נזקקות, יהודיות וערביות, בירושלים וסביבותיה. תרומה זו היא לכבוד חודש הרמאדן, וברוח הנתינה והצדקה ועל מנת להמשיך לבנות ירושלים צודקת וטובה יותר, ביחד.

תוכנית האירוע:  

17:30 פעולות

תחנה 1 מביאים את האור: יצירת פנסים של רמדאן ויצירות

תחנה 2: משחק בינגו לרמדאן

תחנה 3: לימוד טקסט בין דתי

תחנה 4: סיורים ״שכנים״ של גבעת המטוס ובית צפאפא״

מתנדבים: בקבוצות קטנות מעבירים את הפעולות, מתנדבים עם האוכל, קישוטים, הרשמה, ומסדרים את

התרומות לאסיפת אוכל, צעצועים ובגדים.

 

19:15 התכנסות לאולם בפנים

19:30 נאומי ילדים

-ברוכים הבאים

-מה עשינו השנה? 

-מה קורה פה? מה המשמעות להיות ביחד בקהילה מעורבת בחג מוסלמי?

19:40 תפילה וחלוקת מים ותמרים

19:45 ארוחה משותפת

רוצים להצטרף אלינו? נא לשלוח מייל לjerusalem@k4p.org או להתקשר למרדית 054-592-2773

איפטר מבפנים

תאריך: 27.5.2018 – 6.6.2018
שעה: 17:30-21:00
מקום: ימקא הבינלאומית ירושלים

אנחנו מזמינים אתכם למסגרת סיורים מרתקת בשכונות ומפגשי אירוח בבתים של משפחות מוסלמיות, במטרה לשמוע ולחוות את מנהגי חג האיפטר, באופן ישיר ובלתי אמצעי. הסיורים מתקיימים בשיתוף "חגים מבפנים"

אירועים באיפטר מבפנים:

  • מו טהאן הוא הבעלים של מסעדה טרנדית נחשבת בשייח ג'ראח- Sarwa Street Kitchen. המסעדה מציעה תפריט מסורתי בעיצוב חדשני ומודרני. בסדנא נפגוש את מו שילמד אותנו כיצד להכין ממתקי רמדאן מיוחדים תוך כדי שיחה מרתקת.

מחיר רגיל- 50 ש"ח, מחיר סטודנטים- 25 ש"ח

5.6 | 20:00 | מסעדת Sarwa Street Kitchen- רחוב סלאח א-דין 42 | https://bit.ly/2G29pA5

  • ד"ר אנואר בן בדיס הוא בלשן ומורה לערבית ומומחה בתרבות פלסטינית המתגורר בירושלים. אנואר יסייר איתנו בסמטאות העיר העתיקה ממש כאשר משפחות רבות עושות את דרכן לתפילות ולארוחות האיפטר. בסיור נשמע את הקולות נריח את הריחות ונקבל הצצה ממקור ראשון על החג המרכזי באיסלאם וכיצד הוא נחגג בירושלים.

מחיר רגיל- 60 ש"ח / מחיר סטודנטים- 30 ש"ח

4.6 | 18:30 | תחנת הרכבת הקלה של שער שכם | https://bit.ly/2KR0uFm

 

  • זיאד כתאב הוא בעל דוכן משקאות מיוחדים לחג הרמדאן. זיאד ומשפחות מתגוררים ברובע המוסלמי בעיר העתיקה והם יארחו אותנו למפגש בו נשמע על מנהגי החג ואף נטעם מהמטעמים המיוחדים שלו. ללא עלות

6.6 | 20:00 | שער יפו | להרשמה – https://bit.ly/2rxARBg

 

השארו מעודנים בפייסבוק  ובאתר האירוע

חוגגים איפטר עם עמותת כולנא

תאריך: 10.6.2018
שעה: 19:00 – 22:00
מקום: בית חנינא

חברי עמותת 'כולנא ירושלים' מזמינים לאירוע איפטר חגיגי, בהשתתפות 150 אורחים ומופע מוסיקלי מיוחד בסגנון סוּפי, בבית חנינא נדבר עם האורחים במהלך הערב גם על המשמעות הרוחנית של החג. חברי עמותת 'כולנא ירושלים' שמחים להזמין את כל הירושלמים לאירוע איפטר חגיגי בבית חנינא.

19:00- קבלת פנים
19:30- שבירת הצום, תפילה וברכות
20:00- ארוחת האיפטר
21:00- דברי ברכה ודרשה של חבר העמותה למשתתפי האירוע
21:15- מופע מוסיקלי מיוחד בסגנון סופי

לפרטים נוספים-מחמוד 0546-436939

מתקנים עולם: חלוקת צעצועים לילדים בבתי חולים

תאריך: 10.6.2018
שעה: 10:00 | 12:00
מקום: בתי החולים הדסה עין כרם ובי"ח הצרפתי בשייח' ג'ראח

ב-10 ביוני 2018, יקיימו חברי עמותת כולנא ירושלים פעילות התנדבותית מיוחדת שתכלול חלוקת צעצועים ואיחולים לילדים ערבים ויהודים המאושפזים בבתי החולים הדסה עין כרם ובי"ח הצרפתי בשייח' ג'ראח. באסלאם בדומה ליהדות ישנה מצווה לבקר חולים וביתר שאת במהלך חודש הרמאדן אז נוהגים להרבות במתן צדקה ודאגה לחולים ולחלשים בחברה. חברי 'כולנא ירושלים' מזמינים את הציבור להשתתף בפעילות הבוקר ובכך להגיע מוכנים יותר לאירוע האיפטר בערב. להרשמה לפעילות לחצו כאן

שבירת הצום על פי המסורת

על פי המסורת המוסלמית, הנביא מוחמד נהג לשבור את צום הרמאדן עם מים ותמרים ומאז נוהגים המאמינים לשבור את הצום עם תמרים ומים לפני התפילה המיוחדת ולאחריה ארוחת האיפטר. במהלך כל חודש הרמאדן תתקיים בשעת שבירת הצום חלוקת בקבוקי מים ותמרים בצמתים מרכזיים במזרח העיר. את החלוקה יבצעו חברי קבוצת הקפוארה 'menino boom' מבית חנינא – ילדים ונערים שיחכו למאות הנהגים בצמתים בשכונה כדי להנעים את זמנם ולהקל עליהם בשעות העומס המאפיינות את החזרה לבתים במהלך הרמאדן.

קבוצות ויחידים המעוניינים להצטרף לחלוקת התמרים והמים של כולנא ירושלים באחד מלילות הרמאדן מוזמנים ליצור קשר עם דרור – 0546436939.

***

ירושלים קדושה לנצרות, לאסלאם וליהדות ועדיין, רבים מהתושבים לא מודעים לחגים השונים של הקהילות החיות בשכוּנות זו לזו. אנחנו בימקא מקווים, שבתום "איפטר ירושלמי" תגדל המודעות לחג הרמאדן ובדיוק, כמו שנהוג לברך "חג שמח" בפסח, או "שנה טובה" בראש השנה, כך בני הדתות השונות  יברכו ב"רמדאן כרים" את שכניהם המוסלמים בעיר.

***

לכל הפרטים והעדכונים

ימקא הבינלאומית ירושלים
www.ymca.org.il

עמוד הפייסבוק הרשמי

Jerusalem International YMCA

האירוע בתמיכה של הקרן לירושלים והמודל הירושלמי