טועמים וחווים תרבות מקומית

12 במאי - 27 במאי, 2019

ירושלים קדושה לנצרות, לאסלאם וליהדות ועדיין, רבים מהתושבים לא מודעים לחגים השונים של הקהילות החיות בשכנות זו לזו. אנחנו בימקא מקווים, שבתום פסטיבל “לילות רמדאן ירושלמים” תגדל המודעות לחג הרמאדן ובדיוק, כמו שנהוג לברך “חג שמח” בפסח, או “שנה טובה” בראש השנה, כך בני הדתות השונות יברכו ב”רמדאן .
אנחנו שמחים להזמין אתכם ל״לילות רמדאן ירושלמים״ – שבועיים שלמים של פסטיבל שיכיר, ילמד ויתן לכם הצצה מרתקת אל החג הקדוש ביותר של שכנינו המוסלמים. אז מה בתוכנית? שורה של אירועים וחוויות: ארוחות איפטר אותנטיות, סיורים בעיר העתיקה, הופעות מוזיקה חיות, משקאות ומתוקים, סדנאות אמנות והקרנות סרטים. לילות רמדאן ירושלמים, הוא שיתוף פעולה בין ימקא הבינלאומית ירושלים, עמותת כולנא ירושלים, וחגים מבפנים בתמיכה של הקרן לירושלים וקרן ליכטאג.כרים” את שכניהם המוסלמים בעיר 

חקאוותי

חוזרים למקורות, לומדים את המורשת

13.5.19 | 17:00-18:00 | אולם הרצאות | הכניסה חופשית, מתאים לילדים

החקאוותי היא מסורת ישנה באיסלאם, בתקופה בה רוב האוכלוסייה עדיין לא ידעה קרוא וכתוב. מספר סיפורים היה מעביר את המורשת וההיסטוריה באמצעות אגדות, משלים וסיפורים. אנו מזמינים אתכם לחאקוותי של ימקא: נאזין לסיפורים מרתקים שבאמצעותן נלמד על חודש הרמדאן ומנהגיו.

ארוחת האיפטר השנתית של ימקא

שוברים את צום הרמדאן עם שכנינו המוסלמים

שני, 13 במאי 2019 19:00-23:00​

הזדמנות נדירה להצטרף לציבור הצמים המוסלמי, ולהשתתף בארוחת איפטר מלאה ואותנטית. נשב סביב שולחנות עגולים במרפסת ההיסטורית של ימקא עטופת הקשתות, נאכל את מאכלי החג, נשתה תמר הינדי ונקנח במתוקים כמיטב המסורת, בזמן שנאזין לצלילי העוד המסורתיים של החג. בתום  הארוחה תתקיים פעילות יצירתית לילדים: הכנת פאנוסים – פנסי רמדאן.

עלות ארוחה 180 ₪ למבוגר | 80 ₪ ילד (3-12)

להזמנת כרטיסים התקשרו: *6119 או גלשו: www.ymca.org.il

כולנא חוגגים רמאדן​​

שוברים את צום הרמדאן עם שכנינו המוסלמים

שלישי, 21 במאי 2019 18:00- 22:00 ​

חברי כולנא ירושלים מזמינים את כל הירושלמים לחגיגת רמאדן בבית צפאפא.

בתוכנית- שיחה בין השייח’ אבו איאד תושב השכונה לבין חבר העמותה דרורי יהושע על מהות הצום והתפילה באסלאם וביהדות, תפילה משותפת, שבירת הצום וארוחת איפטר המונית, מוסיקה רוחנית ברוח החג ופעילות לילדים.

מיקום: אולם הספורט של בית הספר היסודי בית צפאפא, רח’ אל בראעם.

לפרטים נוספים, איאד : 054-6489243

ארוחת שבירת הצום עם זיאד ומשפחתו

משפחת כתאב מזמינה אתכם לאיפטר ברובע המוסלמי

רביעי, 15 במאי 2019 19:45-21:45

זיאד כתאב הוא בעל דוכן משקאות מיוחדים לחג הרמדאן. זיאד ומשפחתו מתגוררים ברובע המוסלמי בעיר העתיקה והם יארחו אותנו למפגש בו נשמע על מנהגי החג ואף נטעם מהמטעמים המיוחדים שלו בזמן שנצטרף למשפחה לסעודת שבירת הצום.

עלות ארוחה 60 ₪ ליחיד | 40 ₪ סטודנט

סיור ראמאדן באיזו שפה שתבחר!

סיוריים בתאריכים לפי שפות

0202 וחגים מבפנים מזמינים אתכם לחוות את הטעמים והריחות של חודש הרמדאן דרך סמטאות העיר העתיקה וסביבותיה, בהן משפחות רבות עושות את דרכן אל תפילות החג ולארוחות האיפטאר.

במיוחד בשבילך, ובשביל כל אחד ואחת בעיר, נקיים את אותו הסיור בשלוש שפות שונות: עברית, ערבית ואנגלית!

את ארבעת הסיורים יוביל ד”ר אנוואר בן בדיס – בלשן, מורה לערבית ומומחה בתרבות הפלסטינית, המתגורר בירושלים. דרך סמטאות העיר העתיקה המנצנצות בקישוטים המוארים, נקבל הצצה ממקור ראשון על החודש המרכזי באסלאם וכיצד הוא נחגג בירושלים.

סיור בעברית: יום שני, 13.5 // 18:00. יום שני, 27.5 // 18:00
סיור בערבית: יום חמישי, 16.5 // 18:00
סיור באנגלית: יום רביעי, 22.5 // 18:00
עלות סיור 60 ₪ ליחיד | 40 ₪ סטודנט

יאללה נתראה
ועד אז – רמדאן כרים!

יומהולדת 4 שנים ל- Monolingua ★ احادي اللسان ★ ערב חד-לשוני

חמישי, 23 במאי 2019 החל מ 22:30

מיטב המוסיקה העכשווית על טהרת השפה הערבית

כרטיס 30 ש”ח
מזקקה | שושן 3

קולנוע רמדאן​‎

במאי 12 -16

מחווה לסרטים קאנוניים של היוצרים מישל חלייפי ואיליא סולימאן שהפכו לקלאסיקות של הקולנוע המזרח-תיכוני. הקדמה לסרטים ודיון לאחר ההקרנה בהשתתפות יוצרים ירושלמים.

14 במאי
זכרון פורה
בימוי: מישל ח’לייפי
1980 | 98 דק’ 
 ערבית עם כתוביות בעברית ואנגלית

סהר ח’ליפה היא סופרת מהגדה המערבית ורומייה פארח היא עקרת בית ממעמד הפועלים בנצרת. כשהיא מנהלת מאבק משפטי עם הרשויות על הפקעת אדמות משפחתה, רומייה ממשיכה לעבוד במפעל ישראלי. דיוקן מרגש של שתי נשים.

13 במאי
מעשה בשלושה תכשיטים
בימוי: מישל ח’לייפי
1995 | 107 דק’
ערבית עם  כתוביות בעברית

יוסף בן ה-12 נמלט ממערבולת הסכסוך הישראלי-פלשתיני כדי למצוא ציפורים בשלוות הטבע. יום אחד הוא מתאהב בילדה צוענייה אשר בשבילה הוא מוכן לעשות הכל.

12 במאי
חתונה בגליל
בימוי: מישל ח’לייפי
1987 | 113 דק’
ערבית ועברית עם כתוביות בעברית ואנגלית

מוכתר אשר נחוש בדעתו לחתן את בנו בכפר על אף העוצר משיג את הסכמתם של קציני הצבא בתנאי שאלה יוזמנו כאורחי כבוד לחתונה. שתי תרבויות מסוכסכות שמנסות להניח את המחלוקות ביניהן בצד וליהנות מחגיגה של יום אחד.

16 במאי
כרוניקה של היעלמות
בימוי: איליא סולימאן
1995 | 90 דק’ 
ערבית עם כתוביות בעברית

מסע של במאי פלשתיני החוזר אל מולדתו לאחר ארבע-עשרה שנות גלות מרצון, במטרה לעשות סרט. דרך הבזקים קומים ואירוניים בחיי היום-יום של משפחתו, חבריו ותושבי העיר, הוא מעלה שאלות על זהותו.

15 במאי
מעלול חוגג את חורבנו
בימוי: מישל ח’לייפי
1985 | 30 דק’ 
 ערבית עם כתוביות בעברית ואנגלית

תושביו המקוריים של הכפר מעלול בגליל מבקרים באתר הכפר ההרוס רק פעם בשנה, ביום העצמאות של מדינת ישראל. הסרט עוקב אחרי הביקור וחושף עולם של זכרונות כואבים, כמו גם את נחישותם של הכפריים.